ییلاق مازیچال در کلاردشت

ÛÛÙا٠ÙازÛÚا٠شÙرستا٠ÙازÙدرا٠استا٠کÙاردشت


نام مرکز دیدنی: Mazichal

استان: مازندران

شهرستان: کلاردشت

ناحیه: کوهستانی

زمان باز بودن: شبانه روز

نرخ قیمت: رایگان

آدرس: استان مازندران، حد فاصل مرزن آباد به کلاردشت، جاده عباس آباد، جاده مازیچال


ÛÛÙا٠ÙازÛÚا٠شÙرستا٠ÙازÙدرا٠استا٠کÙاردشت


مازیچال روستایی بسیار زیبا با آب و هوایی دلپذیر و چشم اندازی سر سبز به طول 20 کیلومتر در جنوب شرقی کلاردشت در استان مازندران قرار دارد. این روستای زیبای کوچک از کمبود امکانات مدرنی نظیر برق، آب آشامیدنی، جاده های آسفالت و یا تلفن رنج می برد اما تجربه ای آرام برای بازدیدکنندگانی است که می خواهند از آلودگی و شلوغی زندگی شهری فرار کنند. در کل تعداد 50 تا 120 خانوار در این روستا زندگی می کنند که اغلب آنها را کشاورزان و یا دام پرورانی تشکیل می هند که در فصل تابستان در اینجا زندگی می کنند و در فصل زمستان به مکان دیگری کوچ می نمایند. نام این روستا به علت بودن درختان فراوان شاه بلوط در این منطقه می باشد. در زبان محلی مازیچال به زیبایی محیط اطراف این روستا که دره ای پر از درختان شاه بلوط است بر می گردد. مازیچال در ارتفاع 2600 متری بالاتر از سطح دریا واقع شده است. وسایل نقله به راحتی نمی توانند در جاده هایش تردد کنند از این رو بازدیدکنندگان ترجیح می دهند با پای پیاده این مسیر را طی نمایند. بر این اساس زمان تقریبی رسیدن به این روستا از کلاردشت چیزی در حدود یک ساعت از میان جنگلی زیبا که پر از درختان شاه بلوط و بلوط است می باشد. در پایان راه جنگل می توان بلندی های مازیچال را دید. بین این جنگل و مازیچال موانعی برای جلوگیری از احتمال تردد حیوانات وحشی جنگل برای ورود به روستا وجود دارد. 

در تابستان کشاورزان از روستای عباس آباد برای غذا دادن به حیوانات مزرعه به مازیچال می آیند. در این زمان اغلب شاهد عبور گله گوسفندان در جاده های خاکی مختلف به مازیچال خواهید بود. 


ÛÛÙا٠ÙازÛÚا٠شÙرستا٠ÙازÙدرا٠استا٠کÙاردشت


این روستا توجه گردشگران طبیعت گرد را در طول سال به خود جلب می کند. در طول یک روز ممکن است هوا از آفتابی بودن به یکباره به هوایی بارانی تبدیل شود. مشخصه منحصر به فرد این روستا زمان بارش باران است، چراکه به نظر می رسد مازیچال بر روی ابرها شناور می باشد.

نقشه برداری این منطقه و حضور تپه ها و کوه ها وقتی که باران می بارد نمایانگر این موضوع است. ابرها آسمان و همچنین زمین را فراخواهند گرفت و روستا و فضای اطراف را می پوشانند. از این رو نزدیکی ابرها به شکلی است که انگار این روستا در آسمان شناور می باشد و این اتفاق خود یکی از اصلی ترین جاذبه های مازیچال است.  

مازیچال گیاهان دارویی بسیاری ندارد. فضای زیادی از کوه ها و تپه های مازیچال با گل های رنگارنگ پوشیده شده است که باعث می شود شبیه به بوم نقاشی باشد. جشنواره سالانه مازیچال گردشگران را جذب کرده تا شاهد چشم انداز زیبایی این گل ها باشند. یکی از زیباترین گل هایی که در قسمت شمالی ایران می رویند سوسنیان هستند که در مازیچال می رویند و جشنواره سالانه میزبان گردشگرانیست که آنها برای تماشای این گل های زیبا به این نقطه بهشت گونه از جهان می کشاند. سوسنیان در منطقه ای وسیع گسترش یافته و کوه ها و تپه های مازیچال را در طول فصل زمستان می پوشانند. 

همپنین این منطقه به خاطر داشتن آبهای معدنی اش معروف می باشد. علاوه بر طبیعت زیبایش مازیچال دارای تاریخی غنی به همراه مراسم هایی است که متعلق به دوران قبل از اسلام می باشد. 


منبع: سایت توریستگاه

/ 0 نظر / 5 بازدید