آبشار پونه زار؛ آبشاری خزه ای و دیدنی در اصفهان

آبشار Ù¾ÙÙ٠زار Ø´Ùرستا٠اصÙÙا٠استا٠ÙرÛدÙÙ Ø´Ùر


نام مرکز دیدنی: Poneh Zar Waterfall

استان: اصفهان

شهرستان: فریدون شهر

زمان پیشنهادی برای گذراندن: یک روز

نرخ قیمت: رایگان

آدرس: اصفهان، فریدون شهر، روستای چغیورت


آبشار Ù¾ÙÙ٠زار Ø´Ùرستا٠اصÙÙا٠استا٠ÙرÛدÙÙ Ø´Ùر


آبشار پونه زار با ارتفاع تقریبی 70 متر در دره پونه زار و فاصله 25 کیلومتری غرب فریدون شهر یکی از زیباترین آبشارهای خزه ای و دیدنی های ناشناخته استان اصفهان می باشد که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد. از آنجاییکه در آبراه های آن پونه روییده آبشار پونه زار نامیده می شود و دارای چندین سرچشمه خنک و گوارا می باشد. این آبشار بعد از روستای چیغورت (پشت کوه) و در نزدیکی روستای دربند قرار دارد. در گذشته این مسیر را آخوره پایین و به جاده بالایی آخوره بالا می گفتند. آب حاصل از این آبشار از ذوب برف ها و یخچالهای قله های فریدون شهر منشا می گیرد و پس از طی مسافتی نه چندان طولانی به رود وهرگان در قعر دره های عمیق کوهستان های متراکم غرب استان اصفهان می ریزد. در کوه های این منطقه می توان بسیاری از گل های وحشی و دارویی که در ایران موجود هستند را یافت. چشمه های پر آب این منطقه به سمت غرب در حال حرکتند و سرچشمه های رود دز می باشند. در این بین می توان به چشمه لنگان اشاره کرد که آبدهی بالایی دارد تا آنجاییکه به منظور تامین آب شرب مردم فریدون شهر از آن استفاده می شود. چشمه لپه نیز یکی دیگر از این چشمه ها می باشد و در حدود دو کیلومتری چشمه لنگان قرار گرفته است. نکته جالب در مورد این چشمه نحوه خروج آبش می باشد که در حدود هر یک ربع یک بار آب از زمین خارج می شود و سپس جریان آب قطع می گردد. 


آبشار Ù¾ÙÙ٠زار Ø´Ùرستا٠اصÙÙا٠استا٠ÙرÛدÙÙ Ø´Ùر


بهترین زمان بازدید: بهترین زمان برای بازدید از این آبشار زیبا فصل بهار می باشد.

 

نکته: از آنجاییکه لبه های آبشار پونه زار بسیار خطرناک و ریزشی می باشد حتما در هنگام عکس گرفتن و یا ایستادن در این قسمت ها جانب احتیاط را رعایت کنید چرا که تا کنون چندین تلفات جانی گزارش شده است.

 

دسترسی: فریدون شهر در غربی ترین نقطه استان اصفهان و فاصله 180 کیلومتری شهر اصفهان قرار گرفته است. برای رفتن به آبشار پونه زار از خروجی میدان جهاد از فریدون شهر خارج شوید. پس از طی مسیری در حدود 3 کیلومتر به یک دو راهی خواهید رسید که می بایست سمت راست را انتخاب کنید. در این راه از کنار پیست اسکی فریدون شهر نیز خواهید گذشت، پس از 10 کیلومتر رانندگی به روستای چیغورت می رسید. مسیر اصلی جاده را ادامه دهید تا از سمت غرب روستا خارج شوید. پس از خروج از روستا 6.7 کیلومتر دیگر رانندگی کنید تا در سمت چپ خود در پایین دره روستایی را مشاهده کنید که دربند نام دارد. مسیر پر پیچ و خم ادامه راه را 3.9 کیلومتر دیگر ادامه دهید تا در سمت چپ خود تابلوی آبشار پونه زار را مشاهده نمایید. 

/ 1 نظر / 13 بازدید
support

سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوست عزيز در صورتي که تمايل داريد مطالب خوب و مفيدتون در صفحه اول پرشين‌بلاگ منتشر شود، لطفا در قسمت ابتدايي ارسال پست (همان قسمتي که مربوط به بنر پست است) يک عکس مناسب بارگذاري کنيد با تشکر